6 tipp az oktató- és előadótermek PA rendszereinek megtervezéséhez

 

A jövő modern, innovációra nyitott iskolájában nélkülözhetetlenek a jó hangrendszerek

 

Az iskoláknak kétségtelenül szükségük van jó hangrendszerekre, és mindössze csak a szűkös anyagi lehetőségek szabhatnak gátat ennek a törekvésnek. Fontos megjegyezni, hogy az érthető és jól befogadható beszédközvetítéssel szemben támasztott magas követelmények mellett a termek akusztikai adottságai meglehetősen szerények. Tantermi hangosítási projekteknél a telepítők és a tervezők általában az iskolával, gyakran a kerületi hivatallal, sőt még a járási igazgatási részleggel vagy az építési hatóságokkal is együttműködnek. Részben emiatt a telepítőknek és rendszertervezőknek alapos, harmadik fél felé is bemutatandó tervekkel kell előrukkolniuk. Az alábbi cikkben ennek a mikéntjéről osztunk meg részleteket és adunk néhány szerintünk megfontolandó szempontot.


1. Fontos, hogy egyeztessen az iskola valamennyi érintettjével és a későbbi potenciális felhasználókkal!

Természetes, hogy a telepítők és a tervezők egy új megbízás esetén előzetesen konzultálnak a projektbe bevont partnerekkel. Iskolák esetében ez az elvárás hatványozottan igaz: célszerű az átlagosnál is több párbeszédet kezdeményezni a különböző intézményi alkalmazottakkal, különösen a PA rendszer későbbi felhasználóival. Az ön feladata, hogy ezen beszélgetések alkalmával magyarázza el világosan és érthetően, miért nélkülözhetetlen a megfelelő hangminőség az előadótermekben. Ajánljon fel többféle alternatívát: technikai elképzelést és ehhez tartozó költségtervet.

Tippünk: a zenei tagozattal rendelkező iskolák külön csoportot képeznek: érdemes azzal számolni, hogy a zenei profil nélküli intézményekben általában kisebb a mozgástér a költségvetésben. Ám erre az aspektusra már a projekt kezdetén, a koncepció vagy az ajánlat összeállítása előtt fény derül.


2. Már a projekt kezdetén és kellő körültekintéssel tervezze meg az egyes hangszóró zónákat

Érdemes minél korábban tervezni a hangszórókkal. Az egész iskolára kiterjedő hangosításról és egyéb hangjelzésekről gondolkodó PA technológiával szemben támasztott két alapvető követelmény az alábbi:

  1. A hangjelző rendszer jó beszédérthetősége az EN 54 szabvány és a 24V-os vészáramellátásra vonatkozó előírás szerint
  2. Megfelelő ár-érték arány és költséghatékonyság

A legtöbb iskola számára már kielégítő egy 6 zónás, különálló vagy együttes riasztást lehetővé tevő rendszer. Javasoljuk a 100 V-os, nagy területeket lefedő technológiát. Amennyiben több épület összekapcsolását tervezi, és rendelkezik már egy kiépített Ethernet kábelezéssel, a 100 V-os rendszer és a Dante technológia ötvözése lehet a megfelelő ár-érték arányú megoldás.

Javasoljuk, hogy tervezzen többzónás PA hangrendszert az integrált jelzőhanggal ellátott keverőerősítőn keresztül. A rendszer egészét akár egy időzítővel is bővítheti az automatikus kiürítési figyelmeztetésekhez, bejelentésekhez, emellett előre időzítve beállíthatja a szüneteket vagy az egyéb bejelentéseket jelző csengőhangokat. Íme, egy gyakorlati példa a zónák elosztására:

  1. Folyosók: az EN 54-84 tanúsítványnak megfelelő labdabiztos, robusztus fali hangszórókkal
  2. Tornatermek: labdabiztos PA hangszórókkal
  3. Könyvtárak, kávézók, menzák, kevésbé zajos területek: megbízható és költséghatékony hangszórókkal
  4. Szolgálati helyiségek, irodák vagy elsősegély szobák: a tervezés előtt fontos tisztázni, hogy a partner szeretne-e hangosbemondón bejelentéseket tenni ezekből a helyiségekből
  5. Előadóterem: egy olyan óriási, több célra használható terem, melyben az egyes eseményekhez külön PA rendszerre van (lehet) szükség, és amelyet EN 54 szabványelőírásoknak megfelelően a vészhang rendszerbe kell integrálni
  6. Iskolaudvar: külső területeken vízálló és nagy teljesítményű hangszórókra van szükség

3. Egyszerű és hatékony PA alkalmazásokat az osztálytermekbe

A tantermi PA rendszerekkel szemben támasztott legfőbb elvárások a tökéletes beszédérthetőség, a maximális mulifunkcionalitás és a többszörös visszajátszás lehetősége. Az elvárások ellenére a tantermek jelentik a legkisebb kihívást az oktatási intézményekben. Az ilyen helyiségek belmagassága és alapterülete átlagos, így a jó beszédérthetőséghez elegendőek kétutas hangszórók. A tantermi hangszóró rendszereket érdemes a terem hosszabbik falára, valamint a tábla jobb és bal oldalára tervezni, és fali hangszórókat a diákok irányába fordítani. Válasszunk minőségi hangszórókat, ugyanis a rosszul érthető beszéd fárasztja a hallgatókat és rossz hatással van a koncentrációképességre. Az egyszerű beállításokhoz elegendő a két csatornás kompakt erősítő, melynek kellő teljesítményt kell biztosítania, valamint lehetőséget arra, hogy a tanárok és diákok Bluetooth-on (okostelefonon), távoli bejelentkezéssel vagy RCA csatlakozón keresztül kapcsolódhassanak a rendszerhez.

 

 

 


4. Ne becsülje alá az előadóteremmel kapcsolatos követelményeket!

Az előadótermekben alapvető elvárás, hogy az élőbeszéd az első elhangzott szótól az utolsóig érthető legyen, melyhez szükség van egy kiváló minőségű hanglejátszást biztosító PA rendszerre is. Tervezés előtt pontosan ismerni és elemezni kell a partner elképzeléseit, a követelmények áttekintésébe célszerű bevonni az iskolai alkalmazottakat, a (zene)tanárokat, az intézmény fenntartóját, és érdemes lehet megkérdezni a szülői munkaközösséget is. Figyelembe kell venni azt is, hogy az oktatási intézmények meglepően sokoldalúan használják a PA rendszereiket:

  • A színházi klub zenés és színházi előadásaihoz
  • Filmvetítésekhez
  • Egyéni művészek és nagyobb zenekarok előadásaihoz
  • Konferenciákhoz, prezentációkhoz, vitabeszélgetésekhez, oktatásokhoz és felolvasásokhoz

A sokrétű felhasználás azt jelenti, hogy a már kiépített PA rendszer mellett további rendezvénytechnikai berendezésekre is szükség lehet. Bár alábbi cikkünk a kiépített PA rendszerek bemutatásáról szól, javasoljuk, vegye figyelembe az alábbiakat:

  • Rendszeres élőszereplős előadások esetén is érdemes megfontolni a fix PA installációt az iskola számára. Előzetesen tájékozódjon arról, hogy rendelkezésre állnak-e olyan technikai helyiségek, ahová teljesítményerősítőket és további felszerelést helyezhet el. Ha nincs ilyen, akkor a mobil rack a megfelelő megoldás.
  • Hogyha csak az élőbeszéd és egy kis zene lejátszására van szükség, akkor elegendő egy telepített PA rendszer.

5. Törekedjen az előadótermekben a kiváló hangminőségre és az elegáns megjelenésre

A 100 V-os oszlopsugárzók a legtöbbször hatékony megoldásnak bizonyulnak a PA rendszerek részeként. Visszafogott dizájnjuk szinte valamennyi előadótermi kialakításhoz, megjelenéshez passzol. Nem beszélve arról az előnyről, hogy az oszlop kialakítás miatt hangsugárzása sokkal pontosabb: a közönség felé fordíthatók, így a hangveszteség is elenyésző. A mélyhang-tartományt 100 V-os PA mélysugárzókkal is megtámogathatjuk.

Mi a helyzet abban az esetben, ha nagyobb a költségvetési mozgástér, magasabb igényeket támaszt a partner, esetleg profi vagy hivatásos előadók is használják időnként a hangrendszert? Ezeket az éles helyzeteket megtámogathatjuk 2-4 profi PA hangszóróval, melyeket könnyű kezelhetősége révén egy laptopon keresztül akár egy laikus is irányíthat. A professzionális PA hangszórók kiváló hangminőséget nyújtanak, legyen szó akár élő beszédről vagy egy hangszeres nagy zenekar élő fellépéséről.


6. Tartson ki álláspontja mellett: egyetlen mikrofon nem elegendő egy előadóterembe!

Egy előadóterem hangtechnikájának megtervezésekor mindig nagy kihívás a multifunkcionalitásnak való megfelelés, melyet a PA rendszertől is elvárnak. Egy dolog kétségtelenül igaz: egy előadóteremben folyamatosan beszélnek az emberek. Emiatt a különböző beszédhelyzetekben speciális beszédmikrofonok ajánlottak.

 

 

Képek forrása: header grafic: © Carlos Matesanz – stock.adobe.com

 

 

Iskolai megoldások

 

Intuitív hangerősítés
az osztálytermekben

 

PA alkalmazások
előadótermekhez

 

Audiorendszerek vallási
létesítményekhez

 

 

Magas beszédérthetőség és egyértelmű bejelentések

 

Magas beszédérthetőség a helyiség minden ülőhelyén

 

A hangoszlopok biztosítják a pontos hangsugárzást

 

A frekvenciastabil sugárzás a vallási épületekben